Bayan MeRaklı'nın Dünyasına Hoşgeldin...:)

20 Ağustos 2012 Pazartesi

Seyyid Burhaneddin Hz.- KAİSAREİA


Selamlar sevgili ve saygıdeğer takipçilerim :)

Yaklaşık iki aydır sevgili ablam Dizimanyaq ve bir tanecik yeğenim Mini’nin yanındayım Kayseri’de. Birlikte olamamanın acısını çıkardık bol bol şu iki ayda. Yabancı dizi hayranı ( Her ne kadar ablam bol kanlı, vampirli,zombielileri sevse de benim tercihim belli!!!) iki kardeş olarak Vampir Günlükleri’den Chuck’a; True Blood’dan hayranı olduğum The Big Bang Theory’ye kadar çok geniş bir izleme skalamız mevcut bizim efendim! (The Big Bang’deki Sheldon’un benim için önemini vurgulamak isterim..! Jim Parsons değil Sheldon!!!)

Geceleri dizilerin dibine vuran iki kardeş gündüzleri de Kayseri’nin ve tarihinin tadını çıkardı sevgili turizm-severler…Hem de anneleriyle birlikte!!! Alışveriş merkezi ziyaretlerimizin yanı sıra, ulvi ziyaretlerimiz de oldu elbette.Kayseri’de türbeler de önemliymiş öğrendiğime göre. Şehir merkezinin dört bir yanı bu şehir için önemli Zat’ların türbeleriyle dolu. (Evimizin dibinde ara sokakta yer alan “Helvacıdede Türbesi” mesela)

Bu türbelerden birini ziyaret ettik bayramın birinci günü. (Eee malumunuz gurbetlikte akraba ziyareti mevcut değil.) Erciyes’in zirvesinin vermiş olduğu maddi haz şöyle dursun; manen rahatlamanın en önemli adresi Mevlana’nın hocası Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin Türbesi…

Bu türbenin yanı başında ve çıkışa doğru yol boyunca Kayseri Eski Mezarlığı uzanıyor. Sanki türbe ve mezarlar bir camiinin Seyyid Burhaneddin imamlığında saf saf olmuş cemaatini hatırlattı bana. Çok geniş bir alana yayılmış olan türbenin bahçesinde bir vakfın da bulunduğunu öğrendim. Ramazan’da kurulan aşevi dışında bu geniş alanda İslami eserler, tespihler, seccadeler ve bilumum “Kayseri Hatırası” hediyelik eşyaları uygun fiyata bulabiliyoruz sevgili takipçiler. ( Bir çoğunu da edindim Manisa’ya dönmeden! “Kayseri! Kayseri!” diye havamı basacağım Manisalılara!)

Şimdilik “Gezmeye devam!” derken; sizler için de kendim için de Seyyid Burhaneddin Hz.hakkında  biraz bilgi edinmeye çalıştım!

Şimdilik “Hoşçakalın” der Balkanlar’ın rüzgarı Bayan Meraklı ve sizleri manevi rüzgara emanet eder!

Seyyid Burhaneddin Hazretleri:

Seyyid Burhaneddin, Mevlevi kaynaklarında; velilerin ve gerçeği arayanların tacı, temiz ve arif kişilerin özü, kılı kırk yaran (müdekkik), keşif ve sırlar sahibi, Allah’a güvende ve hâkimiyette sebatlı, ilahi bilgide (marifette) taşkın deniz, meczûbların övündüğü gibi saygı değer ifadelerle anılmıştır. O, gerçekleri iyice araştırıp tetkik ettiğinden “ Muhakkik “insanların kalplerinden geçen gizli sırları keşif yolu ile bildiğinden de, “Seyyid-i Sırdân “ lakapları verilmiştir.
Kayseri’de vefat eden ve kendi adı ile anılan mezarlıkta türbesi bulunan Seyyid'in hayatı hakkında kesin ve geniş bilgiye sahip değiliz. Anne ve babasının adını bile bilmiyoruz; hakkındaki bilgiler bazı menakıb kitaplarının kapalı perdeleri arasında örtülü kalmaktadır. Onun hayatı hakkında bilgi veren en eski kaynaklar, Mevlana’nın oğlu Sultan Veled’in (ö. 1312) "İbtidaname" adlı Mesnevîsi, Feridun b. Ahmed Sipehsalar’ın (ö. 1312) Risale’si ve Mevlana’nın torunu Çelebi Arif'in müridi olan Ahmed Eflâki'nin (ö. 1360) Menakıbü’l-Arifîn adlı eserleridir.

SEYYİD BURHANEDDİN HAZRETLERİNİN KAYSERİ’DEKİ BİR KERAMETİ

Seyid Hazretlerine Kayseri’de Talas’tan bir kız öğrenci derse geliyordu. Birgün, kızın babasına komşuları dedikodu yaparak, “genç ve yetişmiş bir kızı, bekar bir hocaya nasıl gönderiyorsun?” dediler. Kızın babası, hocasının yaşlı bir evliya olduğunu, böyle düşünmekle, ona iftirada bulunduklarını söyledi. Sabahleyin de kızını yine hocasına gönderdi. Kız, gelip hocasının karşısına geçince, hocası ona bir paket vererek, bunu babasına götürmesini söyledi. hiçbirşeyden haberi olmayan kızcağız, paketi alarak tekrar Talas’a döndü. Emaneti babasına verdi. babası açtığında bir ateşin yanmakta olduğunu ve ortasında da bir demet pamuğun ateşin içinde yanmadan durduğunu gördü. Akşamleyin komşularının yaptığı ayıp Hocaya malum olmuş ve bu hareketiyle onlara cevap vermişti. Durumu dedikoducu komşulara kızın babası gösterdi. Hepsi gelip Seyyid Hazretlerinden özür dilediler. Ancak, Seyyid Hazretleri bir daha o kızı dersine kabul etmedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder