Bayan MeRaklı'nın Dünyasına Hoşgeldin...:)

25 Eylül 2012 Salı

Üsdat...Sabah saatlerinde bir son dakika haberiyle üzüldüm..Yaklaşık iki haftadır İzmir'de tedavi gören bozlak ustası değerli Neşet Ertaş vefat etmiş sevgili sanatseverler...

Halk müziğinin sevilen bestecisi, söz yazarı ve yorumcusu Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde doğdu. Bağlama ve türkü deyince akla ilk gelen ustalardan olan Neşet Ertaş, müzikle kendi gibi sanatçı olan babası Muharrem Ertaş sayesinde ilkokul sıralarında tanıştı. Profesyonel olarak müzikle 1950 senesinde tanışan Ertaş, ilk plağını da bu yıllarda doldurdu.

Sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin yanına, Almanya'ya giden Ertaş'ın 23 yıllık vatan hasreti de başlamış oldu.2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle yeniden ülkesinde sahneye döndü.

Gurbet yıllarında kendisine Erdoğan Atakar tarafından takılan "Bozkırın Tezenesi" lakabı halk ozanıyla adeta bütünleşti.

Süleyman Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' unvanını; "Halkın sanatçısı olarak kalmak, benim için en büyük mutluluk" diyerek geri çevirdi.

UNESCO tarafından "yaşayan insan hazinesi" kabul edilen Ertaş, İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü.

Kendisine Allah'tan rahmet; tüm müzik camiasına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder